Agrese mezi sourozenci

1. Jak slovně reagovat ve chvíli, když jeden sourozenec uhodí druhého např. v případě, že si bere jeho hračku nebo když plácne druhého, aniž by rodič znal v danou chvíli důvod. Jak správně reagovat?

2.Jak reagovat ve chvíli, když starší sourozenec udělá něco, co ví, že ve druhém to vzbuzuje negativní emoce - pláč, například zakřičí na něj tak hlasitě, že se ten mladší rozbrečí.

3. děvče (3 roky) přikazuje svým bratrům (dvojčata 9 let), co mají či nemají a jak dělat. Oni ji víceméně vyhoví, protože chtejí mít klid, nechtějí poslouchat její křik. Ale někdy je skoro kruté, co po nich žádá nebo jim zakazuje (př. ty nedostaneš čaj, dokud nepostavíš ten hrnek sem a takhle a neuděláš tohle). Lze do těchto situací nezasahovat? nebo zasáhnout a jak? není to z její strany již přílišná manipulace?

4. Starší dcerka (9 let) je velmi rozzlobená z příčiny nesouvisející s mladším bratrem. Po chvíli se však všechna zlost nasměruje proti bratrovi (5 roků). Tomu na sestře záleží a snaží se uchovat si její pozornost alespoň negativně - provokuje, nebo ji rozčiluje jen svojí pouhou přítomností. Když se ho však pokusím odvést do jiné místnosti, starší se začne cítit opuštěně, má na mladšího ještě větší zlost a tvrdí, že ji nemám ráda. Když chci zůstat s dcerou a vyslechnout její pocity, synek chce být se mnou také a perou se o místo u mne v náručí. Co dělat, aby se oba cítili v bezpečí a milováni?

5. Kde se v dítěti vezme agresivní model chování, když my jako rodiče nijak agresivní nejsme, děti nebijeme?

6. Jak je to s agresí mezi chlapci (bratry), jak s ní pracovat, je nějak potřeba pro jejich mužství? (Pro mě je nepřípustná jakákoliv agrese, ať mezi bratrem a sestrou, tak mezi bratry, bez ohledu na příčinu, ale je to dobře?)

7. rodina sedime vsichni spolecne u stolu, jime. Syn (7 let) dava sve sestre (4 roky), to co zrovna nechce jist do talire, jindy ji pod stolem zacne okopavat, jindy ji bere sklenicku, ac ma svou vlastni. Dceri se to nelibi, ac syn si asi mysli, ze je to legrace a hra. Ostatni si nic takoveho nedelame. Co s tim? zasahovat a jak? Mame je uz predem rozdelit k jinym stolum?

8. co dělat,když sterší dítě(5,5roku) bere miminu(11 měsíců) hračky,se kterýma si právě začlo hrát.to starší o ně do té doby nejevilo zájem,ale pak je nutně potřebuje?

9. Co dělat když starší dítě(5,5roku) projevuje náklonnost k sourozenci(11 měsíců) až moc vehementně,jak ho usměrnit,aby pochopilo,jak k mladším přistupovat?

10. Plánovala Naomi nějak - a případně jak - dopředu čas/program na další den/dny? Když měla již 3 děti, podle koho se zařizovali, jestli půjdou ven, budou doma, na hřišti,...když jedno dítě chtělo a ostatní ne - snažili se druhé přemluvit, namotivovat,nalákat?

Comments